Markalaşma – Sağlık Sektörü 2.Bölüm

Markalaşma serisine devam ediyoruz, sağlık sektörünü yarım bırakmıştık, daha önceki yazıyı kaçıranlar buradan okuyabilir.

Sağlık sektörünün hassas olduğuna değinmiştim. İnsan sağlığı sonuç olarak, genel olarak sinirlerin gergin morallerin bozuk olduğu ortamlar buralar. Pek az insan tamamen sağlıklıyken hastaneye, doktora, kliniğe, eczaneye gidiyor. Onun için en önemli faktörlerden bir tanesi muayenehane, klinik vs ‘nin nezih bir ortam olması. Temiz ve düzenli olması. Hastaları rahatlatıcı, onların bir nebze kendilerini iyi hissedecekleri bir ortam sunulması. Burada dekorasyonun büyük etkisi var. Internette bir çok yazı var hastaları rahatlatan renkler ve ortamlar üzerine. Bunları okuyun. İç mimarlarla çalışın ama bu meseleyi es geçmeyin.

Bir sisteminiz olsun. Nasıl ki Ikea’nın bir sistemi vardır; gezmeye showroomdan başlar beğendiğiniz şeyleri not alırsınız, sonra ufak ev eşyaları katına iner oradaki ihtiyaçlarınızı alırsınız. En son depodan not ettiklerinizi alır ve araba yükleme noktasına gelirsiniz. Her şey bu gidişatı kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Aynen sizin de bir sisteminiz olsun. Kişi kuruluşunuza geldiği zaman ne yapacağını bilsin, ne ile karşılaşacağını, onu nasıl bir sistem ve sürecin beklediğini bilsin. Çoğu kliniğe geldiğim zaman tam bir kafa karışıklığı içinde bulurum kendimi, resepsiyon gibi yerdeki yoğunluk ve ilgisizlik insanı tüketir. 2.kata yollanırsın ama orada nereye yürüyeceğini kime ne diyeceğini bilemezsin…. Bu olması gereken şeyin tam tersi ! Benim mekana girer girmez, hatta girmeden önce mümkünse yönlendirilmem, ne yapacağımı biliyor olmam gerekiyor. Hatta hasta yaklaşık ne kadar süreceğini bilirse artı puan!

Son olarak şunu unutmayın ki markalaşma ve başarının yolunu bulmuş olabilirsiniz ama bu uzun bir yarış. Gözünüz hep rakiplerinizde ve sektörde olsun. Ama göreviniz rakiplerinizden bir adım önde olmayı başarmak ve en önemlisi onları direk olarak kopyalamamak. Unutmayın siz bir marka olmak istiyorsunuz ve kimse başkalarını kopyalayarak marka olmamıştır.

About these ads

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s